• Resource types
  • All resource types
  • Archive
  • Books & Manuscript
  • Image
  • Map
  • Mixed material
  • Music material
  • Object
  • Software
  • Sound recording
  • Video
  • Index
  • Person
  • Organisation
  • Place
  • Work

Related:

Resources with Schröder, Johan Henrik (67)
Persons connected to Schröder, Johan Henrik (1)

Schröder, Johan Henrik, 1791-1857

(Person)
Man

Occupation

Archaeologist, Librarian, Numismatist

Living period

Born 1791-04-18 in Västerås
Death 1857-09-08 in Uppsala

Nationality

Sweden

Biography

S. var arkeolog och biograf. Han blev 1815 filosofie magister vid Uppsala universitet och docent i litteraturhistoria. Extra ordinarie amanuens vid Uppsala universitetsbibliotek 1816, befordrades han till ordinarie amanuens och prefekt för mynt- och medaljkabinettet 1820 samt till bibliotekarie och professor i arkeologi och litteraturhistoria 1830. Akademibibliotekarie samt professor i historia litteraria och arkeologi vid Uppsala universitet 1830. S:s böcker såldes på auktion i Uppsala efter hans död. Den tryckta förteckningen omfattade över 8.300 nummer.

Source

Boëthius, Bertil, Hildebrand, Bengt & Nilzén, Göran (red.) (1918-). Svenskt biografiskt lexikon. Stockholm ; Carlander, Carl Magnus (1902-1904). Svenska bibliotek och ex-libris. 2., omarb. och tillökade uppl. Stockholm. 3, s. 368 f. ; Förteckning öfver den af framl. akad. bibliothekarien ... dr J. H. Schröder efterlemnade boksamling, som försäljes i Upsala ... den 14 februari och följande auktionsdagar 1866 (1865). Uppsala.

Alternative names

Schröder, Johan Henric

Links

Identifiers

alvin-person:1789 (alvin)
Create new record
Enter titleOwner
    New place
    Enter name
    Create new organisation
    Enter name
    Create new person
    Enter last name
    Create new musical work
    Enter title
    Could not delete
    This record can not be deleted as it is referenced from other resources
    Login to Alvin
    UsernamePassword
    About Alvin
    Alvin is a platform where digitized cultural heritage and digital collections are preserved and made available, as well as a catalogue of materials not yet digitized.
    Copyright
    All digitized materials in Alvin may be downloaded and used freely!